DRCMR Logo 300px Color
 

[EXPIRED] Region Hovedstaden søger studentermedhjælper til internationalt forskningscenter

Studentermedhjælper søges til internationalt forskningscenter

Er du interesseret i neurovidenskab, hjernens udvikling, psykiatriske lidelser og forskellige billeddannelsesteknikker såsom magnetisk resonans (MR) skanning og elektroencefalografi (EEG)? Vil du gerne prøve at arbejde i et internationalt forskningsmiljø? Så er det måske dig, vi leder efter.                                                                 

Danish Research Centre for Magnetic Resonance (DRCMR) på Hvidovre Hospital søger en studentermedhjælper til at assistere i forskellige forskningsprojekter om hjernens udvikling hos børn og unge (8-20 år).

DRCMR er et forskningscenter inden for medicinsk MR billeddannelse og en del af Afdeling for Røntgen, Skanning og Nuklearmedicin på Amager og Hvidovre Hospital. DRCMR kendetegnes af et tværfagligt og internationalt forskningsmiljø med ca. 75 forskere fra ca. 20 forskellige lande og en avanceret forskningsinfrastruktur. Arbejdssproget er både dansk og engelsk.

Jobbet

Som studentermedhjælper skal du hjælpe med forskellige forskningsopgaver på DRCMR, Hvidovre Hospital (HvH). Du kommer hovedsageligt til at hjælpe med de praktiske opgaver omkring udførelse af forsøgene. Dette indebærer bl.a. at du gør klar på forsøgsdagen, orienterer forsøgsdeltagerne og udfører forsøgene i samarbejde med øvrige forskere og/eller andre studentermedhjælpere. Forsøgene anvender MR billeddannelse og EEG. Efter forsøgene vil du også være ansvarlig for oprydning i forsøgslokalet, samt for at gennemgå udstyr og sikre, at det fungerer. Det forventes at du orienterer den ansvarlige forsker om eventuelle problemer og/eller mangler. Du skal også være med til at administrere forskellige computerbaserede, neurokognitive opgaver og spørgeskemaer til forsøgsdeltagerne.

Timetallet vil være gennemsnitlig 8 timer om ugen, men det præcise antal timer justeres fra uge til uge. Der kan forventes stor periodevis variation af timetallet.

Vores forventninger til dig

Du skal være udadvendt og god til at kommunikere med andre, især børn og unge. Du skal kunne arbejde selvstændigt og trives med at løse opgaver for og sammen med dine kolleger. Du skal være struktureret og organiseret, da arbejdet inkluderer indsamling af data af høj kvalitet.

Timerne ligger både inden for normal arbejdstid (kl. 8-18), men de kan også ligge i weekenderne eller om aftenen, hvorfor en vis grad af fleksibilitet forventes. På det projekt hvor du primært vil være tilknyttet, skanner vi typisk om mandagen fra 12-17. Weekenderne tilrettelægges indenfor projekt-teamet.

Vi lægger vægt på, at du har godt humør, stærke samarbejdsevner, interesser inden for forskning, er ansvarsbevidst og kan tage initiativ. Det er en fordel, hvis du har erfaring eller kendskab til Matlab for at kvalitetssikre MR data, men dette er ikke påkrævet. Erfaring med MR billeddannelse og/eller EEG eller nogle af vores andre anvendte metoder er også en fordel, men ikke et krav. Du vil modtage gennemgående oplæring i de metoder, vi bruger i vores forskning.

Hvad tilbyder vi dig
Et udviklende og udfordrende job i et spændende og internationalt forskningscenter, hvor du får praktisk erfaring og faglig udvikling i en organisation med mange muligheder.  

Steering Committee

Christoffer Laustsen, Chair

Department of Clinical Medicine, University of Aarhus, Denmark


Hartwig Siebner, Vice chair

Danish Research Centre for Magnetic Resonance, Copenhagen, Denmark


Jakob Hendel, Hospital Management

Copenhagen University Hospital, Hvidovre, Denmark


Mads Barløse, Head of Nuclear Medicine

Copenhagen University Hospital, Hvidovre, Denmark


Bjørn Ebdrup

Department of Clinical Medicine, Psychiatry, Copenhagen University Hospital, Rigshospitalet, Denmark


Gitte Moos Knudsen

Neurobiology Research Unit, Copenhagen University Hospital, Rigshospitalet, Denmark


Henrik Larsson

Functional Imaging Unit, Copenhagen University Hospital, Rigshospitalet, Denmark


Torben Lund

Department of Clinical Medicine, Center for Funktionelt Integrativ Neurovidenskab, Aarhus, Denmark


Hanne Krarup Christensen

Department of Clinical Medicine, Copenhagen University Hospital, Bispebjerg, Denma


Henrik Lundell

Danish Research Centre for Magnetic Resonance, Copenhagen, Denmark


Lars G. Hanson

Danish Research Centre for Magnetic Resonance, Copenhagen, Denmark


Karam Sidaros

Danish Research Centre for Magnetic Resonance, Copenhagen, Denmark


Vanessa Wiggermann

Danish Research Centre for Magnetic Resonance, Copenhagen, Denmark


Karin Markenroth Bloch

Swedish National 7T MRI Facility, Medical Radiation Physics, Lund, Sweden


Jens Bo Nielsen

Department of Neuroscience and Pharmacology, Copenhagen University, Denmark


Jonathan Frederik Carlsen

Department of Clinical Medicine, Copenhagen University Hospital, Rigshospitalet, Denmark


Jens Brøndum Frøkjær

Department of Clinical Medicine, Aalborg University Hospital, Denmark


Lars Kai Hansen

Technical University of Denmark (DTU), Denmark


Torsten Ringberg

Copenhagen Business School, Denmark


Søren Kyllingsbæk

Department of Psychology, University of Copenhagen, Denmark